Basket League Top

Πέρασε δια πυρός και σιδήρου από το Περιστέρι ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε με τουριστικό ένδυμα στο Α μέρος, όμως με ήρωα τον Καλαϊτζάκη και στο φινάλε τον Γκριγκόνις απέδρασε από το Περιστέρι με 66-64 και μεγάλες άμυνες στην τελευταία περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός αν και έπαιξε ένα πολύ άσχημο παιχνίδι, κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη μέσα στο Περιστέρι πραγματοποιώντας μια πολύ μεγάλη ανατροπή. Οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 19 πόντους διαφορά, κατάφεραν να επιστρέψουν και να φτάσουν στο τελικό 66-64.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 16 πόντους, ενώ κομβικός στην επιστροφή του «τριφυλλιού» και ο Μάριους Γκριγκόνις που είχε 20 πόντους.  Για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρένφρο με 12 πόντους, ενώ ο Ουίλιαμς προσέθεσε 11.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε και τις δύο ομάδες να δείχνουν έξω από τα νερά τους, αλλά όσο περνούσε η ώρα το Περιστέρι έβρισκε ρυθμό, ενώ την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός αλλού πατούσε και αλλού βρισκόταν. Είναι χαρακτηριστικό πως οι «πράσινοι» χρειάστηκαν σχεδόν 3:30 λεπτά για να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι του Περιστερίου, με τον Γκριγκόνις να πετυχαίνει τρίποντο και να κάνει το 4-3 και λίγο αργότερα με προσωπική ενέργεια να «γράφει» το 4-5. Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν ούτε με… αίτηση, με το σκορ έπειτα από 7 λεπτά αγώνα να είναι στο 6-6 με όλους τους πόντους από πλευράς «τριφυλλιού» να τους έχει πετύχει ο Λιθουανός παίκτης. Με τρίποντο του Μαντζούκα ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με 8-9 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με buzzer beater του Ουίλιαμς και το προβάδισμα στο Περιστέρι με 13-11.

Για να καταλάβουμε το κακό παιχνίδι που γινόταν στο κλειστό του Περιστερίου αρκεί να αναφέρουμε πως μετά το πρώτο δεκάλεπτο το Περιστέρι είχε 5/19 εντός πεδιάς, ενώ ο Παναθηναϊκός 4/13.

Από το τέλος της πρώτης περιόδου και το 10-11 του Παναθηναϊκού, δια χειρός Λεσόρ, οι παίκτες του Σπανούλη άρχισαν να «χτίζουν» το δικό τους σερί. Τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε τεράστιο έλλειμα δημιουργίας, φαντασίας και ευστοχίας, το Περιστέρι έκανε ότι ήθελε, εκθέτοντας την άμυνα του «τριφυλλιού». Το σερί, έπειτα από 1.30 λεπτό παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε στο 9-0, 19-11 και κάπου εκεί ο Λεσόρ πέτυχε ένα από τα τρία δίποντα της ομάδας του στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους. Ο Παναθηναϊκός έβρισκε τον δρόμο για το καλάθι μόνο από τη γραμμή των βολών (μιας και οι αλλαγές στην άμυνα του Περιστερίου έκαναν τον Αταμάν να ζητά από τους παίκτες του συνεχώς διεισδύσεις), με τον τεχνικό των «πράσινων» να ανοίγει το rotation να δίνει ευκαιρίες αλλά να βλέπει τους παίκτες του να μην τις εκμεταλλεύονται.

Ο Σπανούλης, από την άλλη, έβλεπε την ομάδα του να βγάζει ενέργεια, να προσπαθεί να τιμωρεί τα λάθη του Παναθηναϊκού (που έφτασαν τα 9 στο τέλος του ημιχρόνου), με τη διαφορά να φτάνει και τους 13 πόντοιυς, 31-18, λίγο μετά το 15’. Ο Παναθηναϊκός δε μπορούσε να σκοράρει, δε μπορούσε να βρει ρυθμό έκανε… παιδικά λάθη στην άμυνα και από ένα τέτοιο ο Χαντς βρήκε την ευκαιρία με τη λήξη του ημιχρόνου να πετύχει τρίποντο καρμπόν, με εκείνο του Ουίλιαμς στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενη με 36-24.

«Γκαζωμένο» το Περιστέρι και η διαφορά στο +19

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Παναθηναϊκό και… ονειρικά για το Περιστέρι. Με τρία τρίποντα, δύο εκ των οποίων από τον Ντάνγκουμπιτς, η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους, 45-26, με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να πετυχαίνει τρίποντο και να δίνει μια μικρή ανάσα στον Παναθηναϊκό. Ο Καλαϊτζάκης ήταν ο μόνος που προσπαθούσε (γκολ-φάουλ και 47-35) αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν εντελώς προβληματική και το σκορ έγινε άμεσα 51-36. Ένα ακόμα τρίποντο από τον Καλαϊτζάκη μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά και μια καλή άμυνα και ένα τρίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Γκριγκόνις έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 53-44, με τον Σπανούλη να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ, 2.40 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ, 55-46.

Μεγάλη ανατροπή ο Παναθηναϊκός, μοιραίος ο Ντάνγκουμπιτς

Μετά τις συνεχόμενες διαμαρτυρίες του Βασίλη Σπανούλη, από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι διαιτητές αποφάσισαν να τον χρεώσουν με τεχνική ποινή και ο Παναθηναϊκό μείωσε ακόμα περισσότερο, 55-49, στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου. Το σερί του Παναθηναϊκού πήγε στο 0-5 για το 55-51, έπειτα από καλάθι του Γκραντ και τα δεδομένα είχαν αλλάξει. Γκριγκόνις και Καλαϊτζάκης ήταν οι μόνιμες επιθετικές απειλές από πλευράς Παναθηναϊκού (57-54) με τον Εργκίν Αταμάν να δέχεται και αυτός τεχνική ποινή λόγω διαμαρτυρίας για φάουλ που δε δόθηκε στον Μπαλτσερόφσκι, 6.20 πριν το τέλος. Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα ο Γκραντ με γκολ-φάουλ έκανε το 62-57 και στην αμέσως επόμενη φάση και πάλι ο Γκραντ «διάβασε» σωστά τη φάση, πήγε κοντά στο καλάθι και με ωραίο τελείωμα έκανε το 62-59. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο και με το σκορ στο 64-61 ο Ματίας Λεσόρ έχασε δύο βολές και την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο. Ο Γκριγκόνις όμως πήρε το… αίμα του Λεσόρ πίσω και με γκολ-φάουλ έκανε το 64-63, ενώ ευστόχησε και στη βολή φέρνοντας το ματς στα ίσια, 1:27 για το τέλος. Το θρίλερ καλά κρατούσε με το Περιστέρι να χάνει την ευκαιρία με σουτ τριών πόντων να φτάσει μια ανάσα από την νίκη και στα τελευταία 7 δεύτερα ο Γκραντ έχασε το τρίποντο, αλλά ο Λεσόρ με φόουλ έκανε το 64-66, με τους γηπεδούχους να έχουν 7 δεύτερα για την τελευταία επίθεση. Με τον Ντάνγκουμπιτς να είναι ο μοιραίος χάνοντας το τελευταίο τρίποντο.

Τα Δεκάλεπτα: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66