Stoiximan Super League Top

Ανατροπή και το τριφύλλι συνεχίζει να ελπίζει

Ο Παναθηναϊκός έμεινε ξανά πίσω στο σκορ, όμως αυτή τη φορά έκανε την ανατροπή με τους Μπακασέτα και Ιωαννίδη και έδωσε μήνυμα σε όλους, πως είναι εδώ.

Οι «πράσινοι» είδαν τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Βίντα, ωστόσο στη συνέχεια έβγαλαν αντίδραση μεγάλης ομάδας, μία αντίδραση πρωταθλητή! Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φώτη Ιωαννίδη, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν με γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο 32′ και δύο λεπτά αργότερα ο Ιωαννίδης υπέγραψε την ανατροπή, «γράφοντας» το 2-1 που έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος.

Για να καταφέρει να πάρει το τρίποντο ο Παναθηναϊκός, εκτός από την ΑΕΚ κλήθηκε να ξεπεράσει και τον Πορτογάλο διαιτητή καρμανιόλα Κλαούντιο Περέιρα, ο οποίος χαρίστηκε σε αποβολή του Σιμάνσκι στο 55′, ενώ άφησε υπέρ του δέοντος το σκληρό παιχνίδι.

Οι ενδεκάδες και τα συστήματα
Ο Φατίχ Τερίμ παρέταξε τον Παναθηναϊκό με σχηματισμό 4-3-3. Ο Ντραγκόφσκι ήταν στην εστία, ο Χουάνκαρ, κάλυπτε το αριστερό άκρο της άμυνας, ο Κώτσιρας το δεξί και οι Γεντβάι και Ακαϊντίν τις δύο θέσεις στα στόπερ. Ο Αράο ήταν το αμυντικό χαφ, με τους Τσέριν και Μπακασέτα να είναι οι άλλοι δύο στο χώρο του κέντρου. Από κει και μετά, ο Βέρμπιτς στα δεξιά και ο Μπερνάρντ στα αριστερά αγωνίστηκαν στα δύο «φτερά» της επίθεσης, ενώ στην κορυφή ήταν ο Ιωαννίδης.

Από τη μεριά του ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε για την ΑΕΚ σχηματισμό 4-4-1-1. Ο Αθανασιάδης ήταν στο τέρμα, ενώ η τετράδα της άμυνας αποτελούνταν από τους Ρότα, Βίντα, Μουκουντί και Χατζισαφί από τα δεξιά προς τα αριστερά. Οι Σιμάνσκι και Γιόνσον ήταν τα δύο κεντρικά χαφ, με το δεύτερο να παίζει πιο μπροστά, ενώ ο Ελίασον κάλυψε τη δεξιά πλευρά και ο Τσούμπερ την αριστερή. Τέλος ο Μάνταλος κινούνταν πίσω από τον Γκαρσία, στην επίθεση.

Το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Παναθηναϊκό, που είδε την «Ένωση» να ανοίγει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Από εκτέλεση κόρνερ, ο Γιόνσον γέμισε από τα αριστερά, ο Χουάνκαρ προσπάθησε να καλύψει την μπάλα για να περάσει άουτ, εκείνη χτύπησε στο γόνατό του και έμεινε εντός του αγωνιστικού χώρου, ο Ελίασον επωφελήθηκε, γύρισε στον Βίντα, ο οποίος είχε προωθηθεί και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ, γράφοντας το 0-1.

Το γκολ των φιλοξενούμενων έδωσε γρήγορο ρυθμό στο ματς, με τους «πράσινους» να παίρνουν την κατοχή και να χάνουν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στο 10ο λεπτό. Ο Ιωαννίδης από βαθιά μπαλιά πρόλαβε στο σπριντ τον Βίντα, πάτησε περιοχή έκανε το γύρισμα στον Μπερνάρντ που πλάσαρε, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε από τον Ρότα. Δύο λεπτά μετά (12’), η ΑΕΚ απάντησε, χτυπώντας στην κόντρα και φέρνοντας τον Τσούμπερ μέσα στην περιοχή με την μπάλα στα πόδια, αλλά το πλασέ που έκανε ήταν αδύναμο και άστοχο.

Στο 19’ μία ακόμα καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα από μακρινή απόσταση, για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Αθανασιάδης, πριν ο Βέρμπιτς προλάβει να πάρει το «ριμπάουντ» για να σκοράρει. Το «τριφύλλι» είχε ανέβει αγωνιστικά και στο 22’ δημιούργησε ακόμα μία τελική στο ματς, αλλά το πλασέ του Ιωαννίδη κόντραρε στους αμυνόμενους των φιλοξενούμενων. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σκοράρει στο 24’ μετά από ατομική ενέργεια του Ιωαννίδη, που βρήκε τον Αράο στα δεξιά, αυτός έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπακασέτας με κεφαλιά ισοφάρισε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, αφού ο Αράο ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι το έψαχναν το γκολ, όμως αυτό δεν ερχόταν, μία κατάσταση που στο 29’ με τον Ιωαννίδη να κάνει το γύρισμα, αλλά η παράλληλη πάσα του στον Βέρμπιτς ήταν μισό «κλικ» πιο πίσω.

Οι κόποι του Παναθηναϊκού δικαιώθηκαν μέσα σε ένα δίλεπτο, όπου κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει το προβάδισμα. Στο 32’ από πίεση του Ιωαννίδη στον Μουκουντί, ο Έλληνας φορ έκλεψε και πλάσαρε τον Αθανασίαδη που απέκρουσε, στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα που με φαρμακερό συρτό αριστερό σουτ, έξω από τη μεγάλη περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Δύο λεπτά αργότερα (34’) και πάλι από πίεση του Ιωαννίδη στον Μουκουντί, ο αμυντικός της ΑΕΚ έκανε λάθος, ο Ιωαννίδης έκλεψε και «έσκαψε» την μπάλα πάνω από τον Αθανασιάδη, για να καταλήξει στα δίχτυα για το 2-1 και την ολική ανατροπή!!!

Τα δύο γκολ του Παναθηναϊκού πάγωσαν το ρυθμό και ανάγκασαν την ΑΕΚ να ενεργοποιηθεί, αφού πλέον κυνηγούσε στο σκορ. Η «Ένωση» δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική με αξιώσεις για την εστία των γηπεδούχων, με το 2-1 να συνοδεύει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς κάποια αλλαγή στις αρχικές τους συνθέσεις. Ο Παναθηναϊκός είχε σκοπό να δώσει χώρο στην ΑΕΚ και να χτυπήσει στην κόντρα, όπως και έκανε στο 54ο λεπτό, όταν ο Ιωαννίδης βρήκε αριστερά τον Μπερνάρντ, αλλά το πλασέ του Βραζιλιάνου πέρασε λίγο άουτ.

Στο 55ο λεπτό ο Πορτογάλος διαιτητής αρνήθηκε να κιτρινίσει για δεύτερη φορά τον Σιμάνσκι, όταν τράβηξε τη φανέλα του Μπακασέτα και το έριξε στο έδαφος, αφήνοντας έτσι την ΑΕΚ να συνεχίσει με 11 παίκτες! Ο Παναθηναϊκός στο ίδιο λεπτό απάντησε με τεράστια ευκαιρία, καθώς ο Μπακασέτας με υπέροχη ενέργεια πάσαρε στον Ιωαννίδη που κοντρόλαρε και σούταρε απευθείας, αλλά ελάχιστα άουτ.

Ο Αλμέιδα στο 57΄αποφάσισε να προχωρήσει σε τετραπλή αλλαγή προσώπων. Πινέδα αντί Σιμάνσκι, Πόνσε αντί Γκαρσία, Αραούχο αντί Μάνταλου και Γκατσίνοβιτς αντί Τσούμπερ. Στο 61’ ο Τερίμ απάντησε με διπλή αλλαγή βάζοντας τον Μαντσίνι αντί του Βέρμπιτς και τον Μλαντένοβιτς αντί του Χουάνκαρ. Πέραν των αλλαγών αξίζει να σημειωθεί πως ο Τερίμ είχε ζητήσει από τον Αράο να παίζει πιο πίσω, χρησιμοποιώντας τον Βραζιλιάνο ως τρίτο στόπερ, γυρίζοντας το σύστημα σε 5-4-1. Ο Αλμέιδα έκλεισε τις αλλαγές του στο 70’, βάζοντας τον Άμραμπατ στη θέση του Γιόνσον. Ο Αργεντινός τα έπαιξε όλα για όλα με το δίδυμο στον άξονα να είναι πλέον Πινέδα και Γκατσίνοβιτς.

Μετά από ώρα ο Παναθηναϊκός απείλησε στο 74’, στην κόντρα με τον Ιωαννίδη και το σουτ του τελευταίου, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Τα πολλά γεμίσματα της ΑΕΚ στην περιοχή του Παναθηναϊκού είτε από στημένες φάσεις, είτε σε σετ παιχνίδι, έβρισκαν πάντα σε ετοιμότητα την άμυνα του «τριφυλλιού», παραμένοντας έτσι το 2-1.

Ο Μπερνάρντ πέρασε εκτός αγώνα κουτσαίνοντας στο 79’, για να δώσει τη θέση του στον Λημνιό. Έχοντας πλέον περάσει στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει τις τελευταίες της ευκαιρίες για να πάρει την ισοπαλία. Ο Τερίμ στο 88’ πάγωσε το ρυθμό βάζοντας τους Βιλένα και Πέρεθ, στις θέσεις των Μπακασέτα και Τσέριν, για να φρεσκάρει το κέντρο του, για τα τελευταία 2+6 λεπτά των καθυστερήσεων.

Στο 92’ ο Ντραγκόφσκι έκανε δύσκολη απόκρουση χαμηλά στη γωνία του, έπειτα από απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 95’ ένα σουτ του Ρότα κόντραρε στην πολυπρόσωπη άμυνα του Παναθηναϊκού, που έφυγε στην κόντρα με τον Πέρεθ, αλλά ο Ισπανός δεν πρόλαβε να φτάσει στην περιοχή του Αθανασιάδη, με το 2-1 να μένει μέχρι το τέλος.