Odospanathinaikou.gr Blog ΜΠΑΣΚΕΤ Euroleague Πρώτη νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα με καθοριστικό Μαντζούκα
Euroleague Top

Πρώτη νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα με καθοριστικό Μαντζούκα

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε με δυσκολία και πήρε την πρώτη του νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα απέναντι στην Μπάγερν με 78-71.

Οι πράσινοι παρόλο που στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ήταν κυρίαρχοι, ορισμένα χρονικά διαστήματα απροσεξίας και χαλαρότητας, έδωσαν την ευκαιρία στην Μπάγερν να ελπίζει για το διπλό στο ΟΑΚΑ, αλλά τελικά ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη νίκη.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, προηγήθηκαν γρήγορα με ένα 10-0 και έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους. Στο ίδιο μήκος κύματος και η συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου για τους πράσινους, με πολύ θετικό Βιλντόσα, με τον Αργεντίνο να αναλαμβάνει επιπλέον ευθύνες εξαιτίας και της απουσίας του Κώστα Σλούκα. Ο Νοτιοαμερικάνος playmaker, με έξι πόντους και τρεις ασίστ στην πρώτη περίοδο ήταν πολύ σημαντικός για την ομάδα του και συνέβαλε τα μέγιστα επιθετικά. Το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου είχε τον Παναθηναϊκό να είναι προηγούμενος με 23-11, έπειτα από ωραίο κάρφωμα του Λεσόρ, μετά από επαναφορά του Λούκα Βιλντόσα.

Η δεύτερη και η τρίτη περίοδος έμοιαζαν πάρα πολύ. Και στις δύο ο Παναθηναϊκός στο μεγαλύτερο μέρος τους ήταν καλύτερος, προηγήθηκε ακόμα και με διψήφιες διαφορές, αλλά η Μπάγερν ανέκαμπτε συνεχώς και έβρισκε τις λύσεις να πλησιάσει, χωρίς όμως να προηγείται. Στο μεν δεύτερο δεκάλεπτο, οι Βαυαροί είχαν για πρωταγωνιστές τους Ιμπάκα στην άμυνα και Μπολμάρο στην επίθεση, κατάφεραν να μειώσουν ακόμα και στους τέσσερις πόντους (32-28), όμως ένα καλάθι του Χουάντσο και το πρώτο τρίποντο του Μαντζούκα έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +7 (37-30) στην ανάπαυλα. Στο δε τρίτο δεκάλεπτο, παρόλο που οι πράσινοι προηγήθηκαν ακόμα και με έντεκα πόντους (45-34), με καλάθι και φάουλ του Λεσόρ, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αντέδρασε και μείωσε σε 50-48. Όμως τότε, ένα εκ νέου σερί του Παναθηναϊκού διαμόρφωσε το σκορ στο 54-48.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Μπάγερν συνέχισε να πιέζει τον Παναθηναϊκό, όμως ο καθοριστικός Μαντζούκας και ο πολύ θετικός Γκραντ, με τρία συνολικά τρίποντα έστειλαν τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα, για να έρθει ο Αμερικάνος να κλειδώσει τη νίκη με 2/2 βολές. Το τελικό σκορ του αγώνα, 78-71 σφράγισε ο Γκριγκόνις με κάρφωμα.

Για τον Παναθηναϊκό ο πολυτιμότερος ήταν ο Λεσόρ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Γκραντ να βάζει 14 και τον Γκριγκόνις 11. Ο πολύ σημαντικός Μαντζούκας σημείωσε 9, οι 6 στο τελευταίο δεκάλεπτο, όντας πολύ καθοριστικός για την ομάδα του. Για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο οι 19 του Μπολμάρο και οι 11 του Μπούκερ δεν ήταν αρκετοί για τη μεγάλη νίκη των Βαυαρών.

Επόμενο παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα την επόμενη Τρίτη, με τους πράσινους να ταξιδεύουν στην Κωνσταντινούπολη για να αντιμετωπίσουν τη Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη.