Odospanathinaikou.gr Blog ΜΠΑΣΚΕΤ Euroleague Παρτίζαν – Παναθηναϊκός 92-87: Έχασε μόνος του δικό του παιχνίδι
Euroleague Top ΜΠΑΣΚΕΤ

Παρτίζαν – Παναθηναϊκός 92-87: Έχασε μόνος του δικό του παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός έλεγξε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, προηγήθηκε με δέκα πόντους στην τελευταία περίοδο, όμως οι αυτοκτονικές τάσεις έκαναν την εμφάνισή τους, με αποτέλεσμα η ομάδα του Εργκίν Αταμάν να χάνει δικό της παιχνίδι στην παράταση. Στο 6-5 πλέον ο Εξάστερος.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά του ματς ήταν αναγνωριστικά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Γκραντ έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στον Παναθηναϊκό με 7-12, με τρεις εύστοχες βολές. Οι παίκτες της ομάδας ήταν πολύ καλά οργανωμένοι στην άμυνα και στην επίθεση εκμεταλλευόμενοι κυρίως το καλό ξεκίνημα του Γκριγκόνις, προηγήθηκαν με 13-19. Όμως, οι Σέρβοι μάζεψαν τη διαφορά, με το σκορ του δεκαλέπτου να κλείνει στο 20-21.

Στην δεύτερη περίοδο η second unit ξεκίνησε εξαιρετικά και συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η ομάδα να προηγηθεί με 28-36. Όμως το πρώτο blackout της αναμέτρησης για τον Παναθηναϊκό έφερε μπροστά τους γηπεδούχους με 37-36, με τους παίκτες των δύο ομάδων να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 39-38.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Παρτίζαν εκμεταλλεύτηκε την χωρίς συγκέντρωση αμυντική συμπεριφορά του Παναθηναϊκού και με τον ΛεΝτέι να πρωταγωνιστεί, πήρε διαφορά έξι πόντων για πρώτη φορά στο ματς (48-42). Οι πράσινοι πάντως ισορρόπησαν και πάλι και με σουτ του Μήτογλου στην εκπνοή του δεκαλέπτου, πήγαν με προβάδισμα δύο πόντων, 54-56, στην τελευταία περίοδο.

Εκεί που οι πράσινοι αν και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με δέκα πόντους (54-64, 61-71 και 63-73), με πρωταγωνιστή τον Ναν, εν τέλει… αποφάσισαν να αυτοκτονήσουν. Ο Γκραντ έβαλε μεγάλο σουτ τριών πόντων για να κάνει το 71-78, όμως ο άποντος Πάντερ μέχρι την τελευταία περίοδο έβαλε τους επτά από τους δεκατρείς πόντους του στο τελευταίο δίλεπτο της κανονικής διάρκειας και έστειλε το ματς στην παράταση στο 78-78.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Παρτίζαν κυριάρχησε απόλυτα. Προηγήθηκε με 86-80 και παρά την προσπάθεια του τριφυλλιού να επιστρέψει στο παιχνίδι, όταν και μείωσε σε 88-85, πήρε τη νίκη με 92-87 και έβαλε τέλος στο αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων στην Ευρωλίγκα για τον Παναθηναϊκό.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ζάκ ΛεΝτέι με 23 πόντους, 16 είχε ο Ντόζιερ, ενώ 13 ο κομβικός Κέβιν Πάντερ. Για τον Παναθηναϊκό 19 πόντους σκόραρε ο Ναν και 16 ο Λεσόρ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78, 92-87 (παράταση)