Παναθηναϊκός – Ζάλγκιρις 96-94: Με Ράις οδηγό για τα playoffs

Written by on 18 Ιανουαρίου 2020

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με πρωταγωνιστές τους Ράις στην επίθεση και Τζόνσον στην άμυνα κατάφερε να πάρει το momentum του ματς και να φτάσει στη νίκη με 96-94 με την οποία «εδραιώθηκε» στην εξάδα!

Το ψηλό σχήμα της Ζαλγκίρις έβαλε δύσκολα στην άμυνα του Παναθηναϊκού, η οποία δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Λιθουανοί δεν έβρισκαν εμπόδια στο δρόμο για το «πράσινο» καλάθι και στο 7′ προηγήθηκαν με 11 πόντους (13-24), έχοντας ως κύριο «όπλο» τον εξαιρετικό ΛεΝτέι. Οι φωνές του Ρικ Πιτίνο δεν είχαν ιδιαίτερο αποτέλεσμα, αφού οι Λιθουανοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +9 (18-27). Ειδική αναφορά στα ποσοστά των φιλοξενούμενων, που είχαν 100% σε δίποντα (8/8), βολές (2/2) και 50% στα τρίποντα (50%).

Ήταν προφανές πως η άμυνα έπρεπε να βελτιωθεί και οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν αισθητά σε αυτό το κομμάτι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η είσοδος του Τζόνσον και η μεγαλύτερη πίεση στα αντίπαλα γκαρντ επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να ισορροπήσει και στη συνέχεια να πάρει τα ηνία στον ρυθμό του αγώνα. Έτσι, οι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» την διαφορά, όμως η Ζαλγκίρις παρέμεινε μπροστά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (46-49).

Ο Ράις είχε αποκτήσει μομέντουμ από το πρώτο μέρος και συνέχισε με την ίδια διάθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η Ζαλγκίρις έβρισκε συνεχώς τρόπους για να σκοράρει. Έτσι, οι Λιθουανοί είχαν σταθερά προβάδισμα μέχρι το 24′ (51-57), όμως ο Αμερικανός γκαρντ ανέβασε ξανά στροφές και πρωταγωνίστησε σε ένα επιμέρους 10-2, που έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (61-59, 26′). Το ΟΑΚΑ… μπήκε στο παιχνίδι, η Ζαλγκίρις υπέπεσε σε λάθη και οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (71-66).

Η καλή άμυνα και τα «χτυπήματα» στον αιφνιδιασμό επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να εδραιώσει το προβάδισμά του, αφού προηγήθηκε με 78-70 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Η διαφορά ανέβηκε στους 10 (82-72, 35′) και η Ζαλγκίρις προσπάθησε στη συνέχεια, αλλά βρήκε αντίσταση από δύο τεράστια σουτ του ΝτεΣόν Τόμας. Στο τέλος υπήρξε άγχος, οι «πράσινοι» πήγαν να γκρεμίσουν όσα έχτιζαν, αλλά τελικά η νίκη ήρθε με το τελικό 96-94.