Odospanathinaikou.gr Blog ΜΠΑΣΚΕΤ Euroleague Παναθηναϊκός – Βαλένθια 90-73: Έτρεχε με… 90 και καθάρισε τη Βαλένθια
Euroleague Top ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός – Βαλένθια 90-73: Έτρεχε με… 90 και καθάρισε τη Βαλένθια

EUROLEAGUE 2023-2024 / ΠΑΟ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Εξάστερος έφτασε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα και την έκτη συνολικά και βλέπει το – δύσκολο – μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα δοκιμάζεται στο Βελιγράδι κόντρα στην Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά και πολύ εύστοχα το παιχνίδι. Ο Σλούκας ήταν καταπληκτικός με ήδη 4 ασίστ και 4 πόντους στο πρώτο μισό της περιόδου, οι υπόλοιποι εκτελούσαν από μακριά και το 19-10 στα πρώτα πεντέμισι λεπτά αποδεικνύει, σαφώς, την πράσινη κυριαρχία. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προηγήθηκε λίγο μετά με 21-10, η Βαλένθια αντέδρασε και μείωσε σε 24-18, όμως ο Μαντζούκας με το πρώτο εκ των τριών τριπόντων του στο πρώτο μέρος έκανε το 27-18 στο κλείσιμο του δεκαλέπτου.

Ο Έλληνας φόργουορντ ευστόχησε και πάλι, ο Ναν έβαλε το όγδοο τρίποντο του τριφυλλιού σε δώδεκα λεπτά, ενώ ο Βιλντόσα ζεστάθηκε κι αυτός και έστειλε τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων (36-18). Η Βαλένθια δεν πτοήθηκε και μετά το timeout του κόουτς Μουμπρού εκμεταλλεύτηκε τον ορεξάτο Οτζελέγιε και μείωσε σε 36-27. Όμως, οι πράσινοι δεν άφησαν να πάει… χαμένη η προσπάθειά τους στο πρώτο ημίχρονο και με ένα επιθετικό τους ξέσπασμα πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 14 πόντων (49-35).

Πολύ νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της ελληνικής ομάδας προηγήθηκαν με διαφορά μεγαλύτερη των είκοσι πόντων (60-38). Το παιχνίδι έγινε πιο ανοικτό, ο Λεσόρ κάρφωνε ανελέητα και το 72-53, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος, έκανε σαφώς ευκολότερο το έργο της ομάδας.

Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, σε μια ύστατη προσπάθεια, χρησιμοποίησαν ζώνη, ο Παναθηναϊκός σάστισε για λίγο, με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί ακόμα και σε μονοψήφιο (75-66). Ο Βιλντόσα όμως, ξεκόλλησε επιθετικά την ομάδα και ο πολύ καλός Γκριγκόνις ευστόχησε για τρίτη φορά πίσω από τα 6.75μ και έκανε το 85-70, κλειδώνοντας επί της ουσίας τη νίκη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μήτογλου με σουτ από τα 6.5 μέτρα.

MVP ο Λεσόρ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, 14 πόντους είχε ο Μήτογλου, 13 ο Γκραντ, 12 ο Σλούκας που μοίρασε και 9 ασίστ, ενώ στους 11 σταμάτησε ο Μάριους Γκριγκόνις. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Οτζελέγιε με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 49-35, 72-53, 90-73