Odospanathinaikou.gr Blog ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Stoiximan Super League Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 5-0: Καθάρισε από νωρίς και κοιτάζει Ολυμπιακό
Stoiximan Super League Top

Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 5-0: Καθάρισε από νωρίς και κοιτάζει Ολυμπιακό

Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος, με πρωταγωνιστές τους Τζούρισιτς και Παλάσιος, ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολη νίκη απέναντι στον Ατρόμητο και μείωσε στο -3 από τον Ολυμπιακό, έχοντας έτσι την ευκαιρία να τον πιάσει στη βαθμολογία με νίκη στο ντέρμπι του “Καραϊσκάκης” μετά τη διακοπή.

Με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα του ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς επανέφερε στο βασικό σχήμα τους Ρουμπέν, Βαγιαννίδη και Σπόραρ, ενώ κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Λοντίγκιν. Το τριφύλλι έψαξε και βρήκε το γρήγορο γκολ στο παιχνίδι. Μόλις στο τρίτο λεπτό οι πράσινοι αναπτύχθηκαν ωραία με διαγώνια μπαλιά του Ρουμπέν προς τον Μλαντένοβιτς, ο Σέρβος έβγαλε μια απ’ τις γνωστές φαρμακερές σέντρες του, βρήκε τον Τζούρισιτς, με τον συμπατριώτη του να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να βρει γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε. Πιο συγκεκριμένα, ο Βέργος είχε μια καλή ευκαιρία, αφού ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού βρήκε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά δεν βρήκε εστία. Στη συνέχεια, ο μεν Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ, ο δε Ατρόμητος προσπαθούσε, αλλά χωρίς αντίκρισμα, να βρει απάντηση. Οι ευκαιρίες ήταν μηδενικές, παρά τις ορισμένες προσπάθειες ανάπτυξης από τις πτέρυγες με καλές προϋποθέσεις για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Στο 33ο λεπτό οι πράσινοι χτύπησαν για δεύτερη φορά. Αυτή τη φορά ο Τζούρισιτς έγινε από εκτελεστής, δημιουργός, αφού ο Σέρβος μετά από μια τρομερή ντρίμπλα, μοίρασε δεξιά στον Παλάσιος, με τον Αργεντίνο με ωραίο διαγώνιο σουτ να κάνει το 2-0. Ο Αργεντίνος, έτσι, βρήκε δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο ελληνικό πρωτάθλημα, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση. Η ψυχολογία των πρασίνων είχε ανέβει κατακόρυφα και το εκμεταλλεύτηκαν αυτό. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Παλάσιος ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Ασεβέδο, κέρδισε το πέναλτι και την αποβολή του στόπερ των φιλοξενούμενων, με τον Σπόραρ να εκτελεί και να κάνει το 3-0, τελειώνοντας έτσι την υπόθεση-νίκη για το τριφύλλι από το πρώτο κιόλας μέρος.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει, εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό πλεονέκτημα, ψάχνοντας να βρει κι άλλα γκολ. Δύο φορές ο Παλάσιος δε τα κατάφερε, αφού από τη μία η κεφαλιά του Αργεντίνου και από την άλλη ένα ωραίο σουτ του δεν παραβίασαν την εστία του Τσιντώτα. Στο 58ο λεπτό μπήκε στο γήπεδο εν μέσω αποθέωσης ο Ζέκα, με τον Πορτογάλο να παίρνει και το περιβραχιόνιο του αρχηγού στο ντεμπούτο του μετά την επιστροφή του στην Ελλάδα. Ένα λεπτό αργότερα ο Τζούρισιτς, με δεύτερο προσωπικό του γκολ, έκανε το 4-0, όταν μετά από πάσα του Σπόραρ, κέρδισε την κόντρα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι προσπάθησαν να βρουν κι άλλο γκολ, είχαν τις προϋποθέσεις, αλλά δε τα κατάφεραν. Ο Αντζιέλσκι στο 70ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο για να πετύχει το γκολ της τιμής για την ομάδα του. Μετά από έξι λεπτά, ήταν οι πράσινοι που βρέθηκαν κοντά σε πέμπτο γκολ, αλλά ο Τζούρισιτς δε κατάφερε να βρει καλά την μπάλα και να πετύχει χατ-τρικ. Στο 85ο λεπτό ο Ζέκα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, με τις δύο ομάδες να τελειώνουν το παιχνίδι με δέκα παίκτες αμφότερες. Το κερασάκι στην πολύ ωραία αυτή τούρτα έβαλε ο Γερεμέγιεφ, κάνοντας το 5-0 μετά από κεφαλιά-ασίστ του Παλάσιος έπειτα από πολύ ωραία σέντρα του Κώτσιρα στο δεύτερο δοκάρι.

Πλέον, η ομάδα πηγαίνει στη διακοπή με καθαρό μυαλό για να ξεκουραστεί και βλέπει το ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό σε δύο εβδομάδες στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (Κώτσιρας 79′), Ρουμπέν, Σχένκεφελντ, Σπόραρ (Γερεμέγιεφ 69′), Γέντβαϊ (Αράο 58′), Μλαντένοβιτς, Τζούρισιτς (Ιωαννίδης 79′), Παλάσιος, Βιλένα (Ζέκα 58′), Βέρμπιτς

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Τσιντώτας, Κεσχρίντα (Κιβρακίδης 88′) , Ασεβέδο, Έντερ Γκονζάλεζ (Φριντγιόνσον 57′ – Κούεν 68′), Βέργος (Αντζιέλσκι 68′), Καμαρά, Γιουμπιτάνα (Ιμερέκοφ 46′), Έρλινγκμαρκ, Βαλέντσια, Ντε Μποκ, Τζαβέλλας