Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-2: Επική ανατροπή

Written by on 10 Νοεμβρίου 2019

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια συγκλονιστική ανατροπή και σε ένα ματς που έχανε από την ΑΕΚ με 2-0 ως το 67′ το κέρδισε με 3-2, με τα γκολ του Μακέντα, του Περέα και του Κολοβέτσιου στο 88′ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα! Η Ένωση προηγήθηκε με Μπακάκη και Ολιβέιρα (είχε και δοκάρι).

Οι «πράσινοι» γύρισαν τούμπα ένα ματς που έμοιαζε χαμένο από χέρι και με κατάθεση ψυχής στο τελευταίο 25λεπτο πανηγύρισαν με τη ψυχή τους μία πολύ μεγάλη νίκη που την είχαν τόσο πολύ ανάγκη φορώντας για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα την επετειακή ριγέ φανέλα.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά πήρε την μπάλα στα πόδια του και με πίεση ψηλά, προσπάθησε να οδηγήσει τον αντίπαλο σε λάθος που θα του επέτρεπε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Μπάρκα.

Όσο περνούσε η ώρα όμως η ΑΕΚ επαίρνε τα ηνία και ο Βέρντε έκανε «όργια» στη δεξιά πλευρά και προβλημάτισε όσο κανείς άλλος τα τελευταία χρόνια τον Ινσούα, με τον Ιταλό μεσοεπιθετικό να ξεκινάει τη φάση του πρώτου γκολ της ΑΕΚ με το εκπληκτικό σουτ του Μπακάκη στο 18’ (0-1).

Το προβάδισμα στο σκορ έδωσε «φτερά» στο «Δικέφαλο» που είχε βραχυκυκλώσει το «χτίσιμο» παιχνιδιού των «πράσινων» και με μία στατική φάση που έπιασε στον ύπνο τη γραμμή άμυνας του Παναθηναϊκού διπλασίασε τα τέρματά του στο 36’ με σκόρερ τον Ολιβέιρα (0-2).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρος, ο Δώνης άλλαξε τον αρνητικότατο Ινσούα με τον Χατζηθεοδωρίδη και τον Μπουζούκη με τον Περέα. Έβαλε τον Κολομβιανό δίπλα στον Μακέντα και πήρε πολλά ρίσκα, την ώρα που ο Κωστενόγλου έριχνε στην μάχη τον Σιμόες αντί του Κρίστισιτς.

Πάνω που η Ενωση είχε τον απόλυτο έλεγχο, μία εκπληκτική ενέργεια του Μακέντα έβαλε φωτιά στο ντέρμπι, με τον Ιταλό να μειώνει σε 2-2 με άπιαστο διαγώνιο σουτ (67’). Και τρία λεπτά (70’) αργότερα ο Χατζηγιοβάνης έδωσε έξοχα στον Περέα που ισοφάρισε μέσα σε πανδαιμόνιο σε 2-2!

Κόρνερ ο Ζαχίντ, κεφαλιά ο Κολοβέτσιος και… μπαμ!  3-2, το ΟΑΚΑ να θυμίζει άλλες, παλιές, καλές εποχές του συλλόγου και ο Παναθηναϊκός να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη στο αθηναϊκό ντέρμπι!