Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε απένταντι στον ΠΑΟΚ

Written by on 13 Οκτωβρίου 2019

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ κατάφερε και λύγισε τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής, με τις «πράσινες» να παλεύουν μέχρι το τέλος για τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μπήκε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας μικρό προβάδισμα (26-23).

Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο (41-37), με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στη νίκη (56-52), αφού είχαν ψυχραιμία και σωστές επιλογές στο τέλος.

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε η Μόργκαν Πάλινς που με 18 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Καρλάφτη, Λύμουρα 10(1), Κωτούλα 8(1), Συρρα 13(1), Λέξα, Ταρπάγκου 7(1), Καρακούλα, Μούλιγκαν 14, Βαϊολετάμα 4, Κυλαζίδου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Κοιλιά, Μούλη 5, Πούλινς 18, Καρακασίδου 9(1), Διέλα 5(1), Μακέι 9, Τάνσταλ 6.

Σε δήλωση της  η Ιωάννα Δίελα τόνισε: «Δυστυχώς μπήκαμε με το αριστερό στις υποχρεώσεις μας. Ξέραμε ότι ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς και  είχαμε άγχος καθώς ήταν η πρώτη αγωνιστική. Κρατάμε την προσπάθεια που κάναμε όταν ήμασταν πίσω στο σκορ και το γυρίσαμε. Από κει και πέρα είδαμε τα λάθη μας, πρέπει να τα διορθώσουμε, να φτιάξουμε την άμυνα μας και να πάμε για το επόμενο ματς».

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 26-23, 41-37, 56-52