Odospanathinaikou.gr Blog ΜΠΑΣΚΕΤ Euroleague Νίκησε τη Ζαλγκίρις με χαρακτήρα… Παναθηναϊκό
Euroleague Top ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκησε τη Ζαλγκίρις με χαρακτήρα… Παναθηναϊκό

Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να κάνει το 4-4 στην Ευρωλίγκα. Η Ζαλγκίρις του έβαλε πολύ δύσκολα, όμως έδειξε χαρακτήρα και κέρδισε το παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα νευρικοί. Χαρακτηριστικό ότι χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από τρία λεπτά για το πρώτο τους καλάθι. Ο Γκριγκόνις έδωσε το πρώτο προβάδισμα στο τριφύλλι με 6-4, ενώ ο Μήτογλου βρήκε και δεύτερο σουτ τριών πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, κάνοντας το 9-7. Τα πολλά λάθη και οι κακές επιλογές στην επίθεση είχαν σαν αποτέλεσμα την μικρή επιθετική συγκομιδή και από τις δύο ομάδες, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 13-15.

Αρκετά κλειστό ήταν και το δεύτερο μισό του πρώτου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αρχικά με 18-23, αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός, με πολύ καλό Βιλντόσα, ισοφάρισε σε 25-25, έπειτα από καλάθι και φάουλ του Λατινοαμερικανού γκαρντ. Η Ζαλγκίρις έπειτα ξαναπήρε το προβάδισμα με 29-36, μετά από δύο τρίποντα του Μήτρου Λονγκ, με τις δύο ομάδες να τις χωρίζουν στην ανάπαυλα τρεις πόντοι, 36-39.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους αν και η Ζαλγκίρις είχε το προβάδισμα, ο Μήτογλου πήρε και πάλι το όπλο του και με δύο σουτ πίσω από τα 6.75μ, με τα οποία έφτασε τα τέσσερα εύστοχα σε ισάριθμες προσπάθειες, έκανε το 47-46. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μετά το τηλεοπτικό timeout προηγήθηκαν με 47-50. Ο Γκραντ ισοφάρισε με τρίποντο, με το σκορ της περιόδου να διαμορφώνεται στο 53-52. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το τελευταίο δεκάλεπτο θα ήταν καθοριστικό.

Οι Λιθουανοί μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τον Σμιτς και ο Λετονός ήταν καυτός, αφού είχε και τους δώδεκα πόντους της ομάδας του μέχρι το 62-64. Όμως, ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι προβάδισμα με τέσσερις πόντους του Σλούκα (67-64). Ο Λεσόρ έβαλε στη συνέχεια δύο βολές, ο Σλούκας δε λάθεψε επίσης και ο αρχηγός της ομάδας έκανε το 71-68. Με 21″ να απομένουν, ο Εξάστερος δεν έκανε φάουλ, δέχθηκε το τρίποντο από τον Μάνεκ και πλέον είχε 14″ για να πάρει το ματς. Ο Σλούκας κέρδισε αμέσως το φάουλ, έβαλε τη μία βολή αυτή τη φορά, όμως στη συνέχεια Γκραντ και Γκριγκόνις “έπνιξαν” τον Έβανς στην άμυνα, με τον δεύτερο να υπογράφει τη νίκη με 73-71.

MVP για δεύτερο σερί ματς στην Ευρωλίγκα ο Ντίνος Μήτογλου με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, στους 16 σταμάτησε ο κομβικός στο τέλος Σλούκας. Για τη Ζαλγκίρις οι 15 του Σμιτς (12 στο τελευταίο δεκάλεπτο) δεν ήταν αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71