Odospanathinaikou.gr Blog ΜΠΑΣΚΕΤ Euroleague Νίκησε και τη Βίρτους και έκανε το 2/2 στη διαβολοβδομάδα
Euroleague Top

Νίκησε και τη Βίρτους και έκανε το 2/2 στη διαβολοβδομάδα

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δυσκολεύτηκε, αλλά με απίθανο τελευταίο δεκάλεπτο (28-13) κέρδισε την Βίρτους στο ΟΑΚΑ και πέτυχε το απόλυτο νικών σε αυτή την διπλή αγωνιστική.

Το παιχνίδι

Η Βίρτους μπήκε καλύτερα στο παρκέ από τον Παναθηναϊκό και προηγήθηκε με 0-4. Η συνέχεια του δεκαλέπτου ήταν απόλυτα… πράσινη. Οι γηπεδούχοι, με μικρό 6-0 έκαναν το 6-4, ενώ στη συνέχεια ο Μπαλτσερόφσκι έκανε το 14-11, δίνοντας προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του. Μετά το τηλεοπτικό timeout, οι παίκτες της ελληνικής ομάδας έπαιξαν ακόμα καλύτερα, έσφιξαν περισσότερο την άμυνά τους και έκλεισαν προηγούμενοι στο 21-15 την πρώτη περίοδο.

Ο πολύ δραστήριος Κέντρικ Ναν έφτασε τους εννιά πόντους και έκανε το 30-23, λίγο αργότερα ο Μήτογλου έστειλε τη διαφορά στους οκτώ (34-26), με τον Λούκα Μπάνκι να αναγκάζεται να καλέσει timeout. Οι Ιταλοί έβγαλαν αντίδραση και με τους Μπελινέλι και Σενγκέλια να σκοράρουν, μείωσαν στους τρεις. Ο εξαιρετικός – για ακόμα ένα ματς – Τζέριαν Γκραντ διαμόρφωσε τελικά το 45-42 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μισού, η Βίρτους πήρε μετά από πολλή ώρα προβάδισμα (47-48), με κρεσέντο του Μπελινέλι. Γρήγορα, ο Μήτογλου έκανε το 50-48, αλλά οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν το προβάδισμα και δεν το έχασαν μέχρι και το το τέλος της περιόδου (62-63).

Στο καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο, παρόλο που η ιταλική ομάδα πήρε την μεγαλύτερή της διαφορά (62-67) στο ξεκίνημά του, ο Παναθηναϊκός έσφιξε πολύ την άμυνά του και με ένα μυθικό επιμέρους σκορ 28-9 με καθοριστικούς τους Σλούκα και Λεσόρ στην επίθεση και Γκριγκόνις στην άμυνα, πήραν την πολύ μεγάλη νίκη και έφτασαν τις πέντε σε εννέα παιχνίδια στην Euroleague.

Πολυτιμότερος για τον Παναθηναϊκό ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο Μήτογλου με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, από 11 είχαν οι Σλούκας και Ναν, ενώ στους 10 σταμάτησαν οι Λεσόρ και Μπαλτσερόφσκι. Καταλυτικός και πάλι ο Γκραντ με 7 πόντους, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 0 λάθη. Για τη Βίρτους 20 είχε ο Μπελινέλι και 17 ο Τόκο Σενγκέλια.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76.