Odospanathinaikou.gr Blog ΜΠΑΣΚΕΤ Euroleague Λεσόρ καριέρας έδωσε τη μεγάλη νίκη στον Παναθηναϊκό
Euroleague Top

Λεσόρ καριέρας έδωσε τη μεγάλη νίκη στον Παναθηναϊκό

Πολύ καλή εμφάνιση του Παναθηναϊκού, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και μεγάλο αποτέλεσμα στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, με κυρίαρχους Λεσόρ και Μήτογλου.

Η αναμέτρηση:

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε γρήγορα και με μπροστάρη τον Κώστα Σλούκα πήρε το προβάδισμα. Οι Βασικοί πήραν διάφορα πέντε πόντων (17-22), όμως ο τελευταίος λόγος της περιόδου ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι με 7-0 έκλεισαν προηγούμενοι στο 24-22.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου οι πράσινοι έπαιξαν πολύ καλά στην άμυνα και πήραν διαφορά επτά πόντων (39-32). Όμως, δεν κατάφεραν να την κρατήσουν, καθώς οι φιλοξενούμενοι, με εξαιρετικό Χάουαρντ και πολύ καλό Μαρίνκοβιτς μείωσαν στο 45-43. Το σκορ του ημιχρόνου τελικά διαμόρφωσε ο Γκριγκόνις, με τον Λιθουανό να ευστοχεί έξω από τα 6.75μ και να κάνει το 48-43.

Πολύ καλοί και μετά το ημίχρονο βγήκαν οι πράσινοι. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί στην επίθεση και προηγήθηκαν με 59-51, με εξαιρετικό στο διάστημα εκείνο τον Γκάι. Όμως, η Μπασκόνια επέστρεψε και πάλι. Με πρωταγωνιστή τον Χάουαρντ, ο οποίος ήταν διαστημικός, ισοφάρισε σε 63-63. Ο Λεσόρ γύρισε όμως και πάλι στο παρκέ και ήταν ξανά κυριαρχικός. Ο Γάλλος σκόραρε πέντε σερί πόντους, ο Γκραντ σκόραρε στον αιφνιδιασμό, όμως ο Μέινιον με buzzer beater τρίποντο έκανε το 70-66 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση και τα φάουλ της αποδεκατισμένης Μπασκόνια και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι πράσινοι κράτησαν τη διαφορά τους αυτή και με τον Μήτογλου να είναι καθοριστικός, καθάρισαν το παιχνίδι. Το κερασάκι στην τούρτα της ομάδας έβαλε ο Γκάι με τρίποντο, με τον Αμερικανό να φτάνει τους 13 προσωπικούς πόντους, κάνοντας παράλληλα το 95-81, που ήταν και το τελικό σκορ.

Για τον Παναθηναϊκό ο Λεσόρ έβαλε 23 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ, κάνοντας ρεκόρ καριέρας και στις δύο κατηγορίες. 23 σκόραρε και ο εξαιρετικός Μήτογλου ενώ 12 είχε ο Σλούκας. Για την λαβωμένη από τις απουσίες Μπασκόνια, ο Χάουαρντ είχε 22 ενώ από 17 είχαν οι Μέινιον και Μαρίνκοβιτς.