Odospanathinaikou.gr Blog ΜΠΑΣΚΕΤ Euroleague Ήττα με κάτω τα χέρια απέναντι στη Μπαρτσελόνα
Euroleague Top

Ήττα με κάτω τα χέρια απέναντι στη Μπαρτσελόνα

Ένας κακός Παναθηναϊκός στο “Palau Blaugrana” γνώρισε εύκολα την ήττα από την Μπαρτσελόνα με 80-72. Η τραγική δεύτερη και τρίτη περίοδος δεν άφησε περιθώρια στο τριφύλλι για κάτι καλύτερο στην Καταλονία, από όπου έχει να περάσει με νίκη από το 2013.

Η ανάλυση του παιχνιδιού:

Οι πράσινοι, παρά τις απουσίες τους, ξεκίνησαν με σοβαρότητα την αναμέτρηση. Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου που είχε επίσης τραυματίες τους Γιοκουμπάιτις και Λαπροβίτολα, ευτύχησε να έχει σε πολύ καλό βράδυ τον Σατοράνσκι από την αρχή του αγώνα. Το πρώτο μισό είχε δύο όψεις. Στο μεν πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πίεσε και με πολύ καλή άμυνα κατάφερε να κλείσει την περίοδο μόλις ένα πόντο πίσω από την Μπαρτσελόνα (21-20).

Στο δε δεύτερο πήγαν όλα λάθος για τον Εξάστερο. Πολλά λάθη στην επίθεση, πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (ήδη 10 επιθετικά ριμπάουντ για τους Ισπανούς στο πρώτο ημίχρονο) και σε συνδυασμό με την εξαιρετική εμφάνιση του Παουλί (10 πόντοι στο πρώτο μέρος) και του Πάρκερ (8 πόντοι), η διαφορά έγινε γρήγορα διψήφια για τους γηπεδούχους, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 45-33.

Η τρίτη περίοδος ήταν κυριολεκτικά κάκιστη για τον Παναθηναϊκό. Τίποτα δεν λειτουργούσε σωστά σε κανένα τομέα του παιχνιδιού. Για τους Καταλανούς κυριάρχησαν οι Πάρκερ και Κάλινιτς με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα στο διάστημα αυτό. Το 71-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος, είναι φανερό ότι δεν έδινε τη δυνατότητα στο τριφύλλι να διεκδικήσει το οτιδήποτε από το σημερινό παιχνίδι.

Ο κόουτς Αταμάν στο – διαδικαστικού χαρακτήρα – τελευταίο δεκάλεπτο δοκίμασε πεντάδα με Μωραΐτη, Γκάι, Μαντζούκα, Μήτογλου και Μπαλτσερόφσκι και σε συνδυασμό με την απουσία των βασικών της Μπαρτσελόνα, κατάφερε να μειώσει στα μισά τη διαφορά, από το -28 στο -14 (75-61). Προς το τέλος χρησιμοποιήθηκε και ο Σαμοντούροφ, με τον νεαρό Έλληνα να δείχνει ορισμένα ψήγματα του ταλέντου του, βοηθώντας την ομάδα του να μειώσει σε μονοψήφιο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπαλτσερόφσκι με καλάθι στο transition, 80-72.

Για τους νικητές MVP ήταν ο Σατοράνσκι με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, 16 πρόσθεσε ο Πάρκερ και 12 ο Παουλί. Για τον Παναθηναϊκό 15 είχε ο Γκραντ και 12 ο Μπαλτσερόφσκι.